پیشگیری و درمان دیابت

کاهش فعاليت بدني و زياده روي در مصرف چربي ها، گوشت، نمك و مصرف دخانيات همراه با زندگي پر استرس در دهه هاي گذشته ، بروز بيماريهاي عمده ي غير واگير را در جوامع بشري افزايش داده است. تقريبا” دو سوم مرگ و ميرها در كشورهاي پيشرفته به علت اين بيماريها است و در كشورهاي خاورميانه نيز بيماريهاي قلبي – عروقي، بيماريهاي مزمن ريوي و ديابت سه علت از شش علت اول مرگ و مير را تشكيل مي دهند. در ايران نيز اين بيماريها از علل عمده ي مرگ و مير و ناتواني به شمار مي روند.
دیابت شاخص ترین بیماری اندوکرینی است که در آن به بیان ساده قند خون بالا می رود و به دنبال آن عوارض درازمدت چشمی، کلیوی، عصبی و عروق خونی بروز می کند، این بیماری بدليل عدم ترشح كافي انسولين (دیابت نوع 1) و ياعدم توانايي بدن در استفاده از انسولين (دیابت نوع 2) بوجود مي آيد.
از آنجایی که پیشگیري، بهتر از درمان است، هم باعث کاهش هزینه هاي درمانی می شود و هم مانع آسیب جسمی و روانی به بیماران می شود، در این میان آموزش تغذیه و اصلاح عادات زندگی، اولین، آسان ترین و بهترین راه براي پیشگیري و درمان دیابت است.

چگونه از دیابت پیشگیری کنیم؟

۱ – شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
۲ – برای پیشگیری از دیابت به طور منظم کار و فعالیت کنید.
۳- برای پیشگیری از دیابت آب زیادی بنوشید.
۴-اگر اضافه وزن دارید یا کمی چاق هستید، حتما وزنتان را کم کنید.
۵- میزان کشیدن سیگار را کم کنید و تا حد ممکن ترک کنید.
6- رژیم غذایی با فیبر بالا را انتخاب کنید.
7- مقدار کافی ویتامین دی مصرف کنید.
8- غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
9- برای پیشگیری از دیابت به اندازه کافی و با کیفیت بخوابید.
10- برای پیشگیری از دیابت گوشت قرمز کم مصرف کنید.
در این میان، کاهش وزن و ورزش، درمان‌های مهمی برای دیابت نوع ۲ هستند. کاهش وزن و ورزش، حساسیت بدن را نسبت به انسولین افزاایش می‌دهد، بنابراین، به کنترل قند خون کمک می‌کند.

درمان دیابت چیست؟

هدف اصلی درمان دیابت نوع ۱ و ۲، کنترل سطح قند خون (گلوکز) در دامنه نرمال است، طوری که در درون این بازه نوسان داشته باشد.

دیابت نوع ۱ با موارد زیر درمان می‌شود:

  • انسولین
  • ورزش
  • رژیم غذایی مناسب دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲ با موارد زیر درمان می‌شود:

  • کاهش وزن
  • رژیم غذایی مخصوص دیابت نوع ۲
  • داروهای دیابت
  • ورزش.

کاهش وزن و ورزش، درمان‌های مهمی برای دیابت نوع ۲ هستند. کاهش وزن و ورزش، حساسیت بدن را نسبت به انسولین افزاایش می‌دهد، بنابراین، به کنترل قند خون کمک می‌کند.
در این مقاله سعی شد تا به صورت خلاصه به موارد پر اهمیت برای پیشگیری و درمان دیابت اشاره شود. مواردی که گفته شد، نکات عمومی توصیه شده توسط اغلب پزشکان است.

محصولات دیابتی

تغذیه مناسب برای تمام افراد مبتلا به دیابت ضروری است. کنترل سطح گلوکز خون تنها یک هدف رژیم غذایی سالم است. یک رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت، به دست‌یابی و حفظ وزن مناسب بدن کمک می‌کند، در حالی که از مشکلات قلبی و عروقی و سایر عوارض افراد مبتلا به دیابت پیشگیری می‌کند.
هیچ رژیم غذایی از قبل تعیین شده‌ای برای افراد مبتلا به دیابت وجود ندارد و رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی، دقیقا همانیست که متخصصان تغذیه با رعایت اصول تغذیه ای به تمامی افراد توصیه می نمایند تنها نکته مهم در این میان اینست که در این نوع رژیم ها باید میزان سهم هر ماده غذایی در هر وعده با میزان دریافت انسولین و سایر داروها متعادل گردد. مصرف غذاهای مختلف در رژیم غذایی مختلف، شامل غلات، میوه‌جات، محصولات لبنی کم چربی، گوشت کم چربی، جایگزین‌های گیاهی، مرغ، یا ماهی است.
افراد دیابتی باید در تغذیه خود موارد تغذیه ای را رعایت کنند. پرهیز از غذاهای چرب، دوری از مواد شیرین و… که اشتباه در هرکدام از این موارد می تواند ضرر و زیان های غیر قابل جبرانی را نه تنها به افراد مبتلا به دیابت بلکه در تمامی افراد به وجود آورد. همین امر باعث می شود تا دقت بر روی مواد تشکیل دهنده محصولات تغذیه ای در این افراد بالا رود و شرکت های تولید کننده مواد غذایی و مکمل درصدد تولید محصولات دیابتی برآیند.
وقتی در ارتباط با محصولات دیابتی صحبت می کنیم راجع به محصولاتی با ویژگی هایی خاص صحبت می کنیم که علاوه بر اینکه حاوی شیرین کننده های جایگزین قند با کالری مشخص و تنظیم شده هستند از نظر ویژگیهای دیگر نیز با محصولات معمول متفاوت می باشند.

محصولات رژیمی

محصولات رژیمی ویژه افراد دیابتی به صورت اختصاصی برای زندگی سالم و بهتر تولید می شوند، از این رو در فروشگاه پرارین پارس شاهد محصولاتی هستیم که هیچ گونه ضرری برای بیماران دیابتی نداشته و تا حد امکان به بهترین شیوه به سلامت آنها کمک خواهد نمود.
کاملا طبیعی، سالم، بدون اسید های چرب، تولید شده از مواد گیاهی، بدون ضرر، بدون استفاده از مواد نگهدارنده و…
ذکر این نکته ضروریست تمامی مکمل های دارویی تولیدی شرکت پرارین پارس Suger Free (بدون شکر) و محصولات رژیمی قابل استفاده برای تمام بیماران دیابتی است.
فروشگاه پرارین پارس شامل مجموعه ای متنوع از محصولات مکمل های دارویی بدون شکر شامل انواع قرص های جوشان ام پلاس، قرص های ماردین و آسوپرا در زمینه پیشگیری و درمان التهابات مفصلی، آنتی اکسیدان هایی چون کرن بری، لیکوپن و اینوزیتول هگزا فسفات می باشد.